NCU logo
Northern Cricket Union
Charity Registration Number: NIC 106791

NCU Facebook Page
NCU Facebook Page
 
NCU Minor Qualifying Cup - 2022
(Temporary) Honorary Competition Secretary: Wylie McKinty
(M) 07876 358921
(E) wylie.mckinty@btinternet.com


NV-Play Minor Qualifying Cup


First Round - 21st May
    Waringstown IV 120-7 (D McCollum 53no, C Singrey 2-11, M Wilson 2-24, S Ahmed 2-24)
    Armagh IV 121-1 (R Dobbs 65no, J Dickey 24)
    Armagh IV beat Waringstown IV by 9 wickets
    
    Ards & Donaghadee III 59 (21.4 overs, J Irwin 2-7, M Escott 2-14, S Cumper 3-8)
    Bangor IV 60-7 (20.3 overs, A Bharta 2-9, F Gilroy 2-11, A Bell 2-13)
    Bangor IV beat Ards & Donaghadee III by 3 wickets 
    
    Donacloney Mill IV 94-9 (P Knaggs 3-10, W Dale 2-20)
    North Down IV 82 (19.2 overs, T Vidamour 29, H Stevenson 2-19, J Beckett 2-8, T Stevenson 4-16)
    Donacloney Mill IV beat North Down IV by 12 runs
    
    Muckamore V 136-3 (30 overs, D Allen 41, S Shaikh 47no, A McCombe 21no, M Ahmed 2-20)
    Cooke Collegians III 125-6 (30 overs, C Brew 40, A Sali 36, A McCombe 3-27, D Allen 2-3)
    Muckamore V beat Cooke Collegians III by 11 runs
    
    Cooke Collegians IV walkover v Cliftonville Academy IV
    Cregagh III walkover v Ballymena III
    Derriaghy III walkover v Carrickfergus IV
    Dundrum III walkover v Saintfield III
    Lisburn IV walkover Muckamore VI
    Victoria II walkover v Templepatrick IV
    
    
Second Round - 18th June
    Armagh IV walkover v Larne II
    
    CIYMS V 204-8 (T Martin 39, R Shine 33, J McKane 49, D Crudgington 2-36, L Williamson 4-28)
    Dundrum III 135 (J Macaulay 43, K McNeill 34, J McKane 4-18, B White 2-9)
    CIYMS V beat Dundrum III by 69 runs
    
    Cregagh III 208-7 (A Watt 22, C Cahoon 106, M Smyth 33, D Thompson 2-11, B Gray 3-22)
    Lisburn IV 118-8 (A Brown 22, B Gray 43no, M Rout 3-6, S Grant 2-31, T Dawson 2-19)
    Cregagh III beat Lisburn IV by 90 runs
    
    Dunmurry III 201-6 (Shubram 30, Suriya 104, R Glover 2-36, M Coburn 2-36)
    Derriaghy III 204-6 (M Coburn 51, J Close 33no, P Marshall 54, Raj 2-27)
    Derriaghy III beat Dunmurry III by 4 wickets
    
    Donacloney Mill IV 125 (J Beckett 44, J Long 23)
    Victoria III 82 (J Beckett 5-14)
    Donacloney Mill IV beat Victoria III by 43 runs
    
    Drumaness SuperKings III 185 (20 overs, Leokash 51, Rajesh T 24, Subham 4-29)
    Dunmurry II 171 (20 overs, Suriya 53, Sai 25, Aditya 2-32, Sam Malik 2-14)
    Drumaness Superkings III beat Dunmurry II by 14 runs
    
    Muckamore V 253-1 (J Jose 135no, S Shaikh 80)
    Cooke Collegians IV 133-8 (A Mohammad 21, A Agarwal 20no, A Mohandas 2-16, R Shaikh 3-23)
    Muckamore V beat Cooke Collegians IV by 120 runs
    
    Bangor IV 147-7 (W Goldthorpe 56, S Irwin 2-20)
    Victoria II 148-6 (J McVey 68, K Gul 32, A Hare 3-30)
    Victoria II beat Bangor IV by 4 wickets
    
    
Third Round - 2nd July
    S  CIYMS V v Derriaghy III (3rd July)
    T  Drumaness Superkings III v Victoria II (9th July at Lurgan Park)
    U  Donacloney Mill IV v Cregagh III
    V  Muckamore V v Armagh IV
    
    
Semi Finals - 30th July
    W  S v T
    X  O v Q
    
    
Final - Saturday 27th August at Sandy Bay, Larne
    W v X
    
    
Reserve dates:
Quarter Final - 10th July
Semi-Final - 7th August
Final - 4th September