NCU logo
Northern Cricket Union
Charity Registration Number: NIC 106791

NCU Facebook Page
NCU Facebook Page
 
NCU Minor (Lindsay) Cup - 2022 (sponsored by Cleaver Black)
(Temporary) Honorary Competition Secretary: Wylie McKinty
(M) 07876 358921
(E) wylie.mckinty@btinternet.com


NV-Play Minor (Lindsay) Cup


First Round - 21st May
    Cliftonville Academy III 161-8 (20 overs, H Parr 28, Poovaiah R 20, T Savage 2-10)
    Donacloney Mill III 162-5 (C Hylands 75, A Lytle 56no, Poovaiah R 2-23)
    Donacloney Mill III beat Cliftonville Academy III by 5 wickets
    
    Armagh III 155-9 (S McCall 49, D Ballantyne 27, A Sinhasane 2-22, Kumaraguru 2-15, A Manvi 3-37)
    Drumaness Superkings II 156-8 (R Mohamad 38, S Kumar 20, S Mahato 23, D Ballantyne 3-16, O Neill 2-48)
    Drumaness Superkings II beat Armagh III by 2 wickets
    
    Ards & Donaghadee II 130-6 (25 overs, R Adams 50, M Mairs 2-14, S Joshi 2-14)
    Instonians IV 134-1 (23 overs, R McKibben 67no, G Higgin 27, R Martin 30no)
    Instonians IV beat Ards & Donaghadee II by 9 wickets
    
    Laurelvale III 49 (24.2 overs, J Martelli 3-11, C Blair 2-14)
    Lisburn III 53-5 (9.2 overs)
    Lisburn III beat Laurelvale III by 6 wickets
    
    Bangor III 161-5 (P McMillan 63, J Hall 22, B Babu 2-25)
    Muckamore IV 162-9 (B Baby 26, D Jose 49, M Pitts 3-32)
    Muckamore IV beat Bangor III by 1 wicket
    
    Holywood II 73 (J Corbett 2-21, P Shields 2-3, A Maini 3-13)
    North Down III 74-3 (12 overs, L Dugan 47)
    North Down III beat Holywood II by 7 wickets
    
    CSNI IV walkover v Templepatrick III
    Woodvale IV walkover v Saintfield II
    
    
Second Round - 18th June
    BISC III 147 (A Sawade 27, S Muthusivan 29, R Vuddanti 2-22, J Joseph 3-33)
    Woodvale IV 140-4 (A Robinson 31, A Mathew 34, S Donnelly 30)
    BISC III beat Woodvale IV by 7 runs
    
    Carrickfergus III 182-7 (B Cave 20, G Creighton 29, L Cave 35, S McCormack 36no, J Dornan 2-26, M McGonigle 3-47)
    CIYMS IV 175-9 (A McGonigle 60, J McKirgan 27, S McCormack 3-18)
    Carrickfergus III beat CIYMS IV by 7 runs
    
    CSNI V 179-7 (35 overs, J Tate 61, M Baker 63, J Miell 3-25)
    CSNI IV 180-4 (24.2 overs, RJ Copeland 62, H Kokate 38)
    CSNI IV beat CSNI V by 6 wickets
    
    Drumaness Superkings II 139 (Amput 40, Rafic 24, S Hanna 3-10, B Ogle 2-30)
    Donacloney Mill III 142-2 (A Fisher 95no, Khalid 2-27)
    Donacloney Mill III beat Drumaness Superkings II by 8 wickets
    
    Instonians III 174-8 (B Prinsloo 81, M Mairs 21, P Shields 2-26, A Maini 2-25)
    North Down III 144 (L Dugan 39, A Maini 35, W Gilby 3-34)
    Instonians III beat North Down III by 30 runs
    
    Instonians IV 190-5 (R Martin 44, M Keane 51no)
    Laurelvale II 150-7 (R McKibbin 4-21, F Hollway 2-27)
    Instonians IV beat Laurelvale II by 40 runs
    
    Lisburn III 138 (J Deane 40, J Martelli 27, L Connor 3 -21)
    Dundrum II 68 (I Wright 24, E Kyle 4 -16, S Cadell 3 -10)
    Lisburn III beat Dundrum II by 70 runs
    
    Muckamore IV walkover v Lurgan II
    
    
Quarter Finals - 2nd July
    Q  Lisburn III v Donacloney Mill III
    R  Carrickfergus III v BISC III
    S  CSNI IV v Instonians IV
    T  Muckamore IV v Instonians III
    
    
Semi Finals - 30th July
    U  Q v R
    V  S v T
    
    
Final - Saturday 27th August at Drumaness CC
    U v V
    
    
Reserve dates:
Quarter Final - 10th July
Semi-Final - 7th August
Final - 4th September