Cricket Ireland  
NCU logo
Northern Cricket Union
Charity Registration Number:NIC103522

NCU Facebook Page
NCU Facebook Page
 
Under 15 Leagues 2018
Division 1 - (The Pedagogues Trophy) Winners 2017: Instonians A
Division 2 - Winners 2017: Instonians B

E.C.B. recommendation
It is recommended that no fielder who is under 15 years of age, except the wicketkeeper, shall be allowed to field nearer
than 8 yards measured from the middle stump except behind the wicket on the off side, until the batsman has played at the ball.

Division 1- Competition Secretary: Andy McCrea (H) 9332 2492 (M) 07811 737047 (E) mccrea.a@sky.com
By 6 May
CIYMS 82-5 (A Whiteside 29)
CSNI 80-7 (M Cherry 33, J Eagleson 3-6)
CIYMS beat CSNI by 2 runs

Donacloney Mill A v Instonians A 

By 13 May
Instonians A 204-5 (T Johnston 50ret, B Beattie 49, J Dickson 39)
CSNI 108-6 (M Humphreys 3-10)
Instonians A beat CSNI by 96 runs

Waringstown v CIYMS

By 27 May
CSNI v Waringstown
Donacloney Mill A v CIYMS

By 10 June
CIYMS v Instonians A
Donacloney Mill  A v Waringstown

By 17 June
CSNI v CIYMS
Instonians A v Donacloney Mill A

By 24 June
CSNI v Instonians A
CIYMS v Waringstown

By 1 July
CIYMS v Donacloney Mill A
Waringstown v CSNI
                Played   Won   Tied   Lost   NR/V  Points
CIYMS              1      1      0      0      0       4
Instonians A       1      1      0      0      0       4
Donacloney Mill A  0      0      0      0      0       0
Waringstown        0      0      0      0      0       0
CSNI               2      0      0      2      0       0
---------------------------------------------------------

By 8 July
Donacloney Mill A v CSNI
Instonians A v Waringstown

By 29 July
Instonians A v CIYMS
Waringstown v Donacloney Mill A

By 5 August
CSNI v Donacloney Mill A
Waringstown v Instonians A

Top 2 placed teams play in final
Division 2
Section A Secretary: Seymour Murphy (M) 07796 265295 (E) seymour_murphy@icloud.com
Section B & C
Secretary: Andrew Cowden (M) 07960 993263 (E) ajcowden86@yahoo.co.uk
Section A
                   Played   Won   Tied   Lost   NR/V  Points

Templepatrick A       2      2      0      0      0      8
Carrickfergus         1      1      0      0      0      4
Muckamore             0      0      0      0      0      0
Templepatrick B       0      0      0      0      0      0
Ballymena             1      0      0      1      0      0
Cliftonville Academy  1      0      0      1      0      0
Cregagh               1      0      0      1      0      0
---------------------------------------------------------

By 13 May
Cregagh v Cliftonville Academy
Muckamore v Carrick - postponed
Templepatrick A beat Ballymena by 8 wickets

By 27 May
Ballymena v Muckamore
Carrickfergus walkover v Cliftonville Academy
Templepatrick B beat Cregagh

By 3 June
Carrickfergus v Ballymena
Cliftonville Academy v Templepatrick B
Templepatrick A v Muckamore

By 10 June
Ballymena v Templepatrick B
Cregagh v Carrickfergus
Templepatrick A v Cliftonville Academy

By 17 June
Ballymena v Cregagh
Carrickfergus v Templepatrick A
Templepatrick B v Muckamore

By 24 June
Templepatrick A beat Cregagh by 83 runs
Cliftonville Academy v Muckamore
Templepatrick B v Carrickfergus

By 1 July
Cliftonville Academy v Ballymena
Templepatrick A v Templepatrick B 
Muckamore v Cregagh
Section B
            Played   Won   Tied   Lost   NR/V  Points

Bangor         2      2      0      0      0      8
North Down     1      1      0      0      0      4
Ards           2      1      0      1      0      4
Saintfield     0      0      0      0      0      0
Downpatrick    1      0      0      1      0      0
Dundrum        2      0      0      2      0      0
---------------------------------------------------------

By 13 May
Ards 122-3 (E Hawkins 50ret)
Dundrum 120-4 (R Phillips 30, J Campbell 27, T Crudgington 20)
Ards beat Dundrum by 7 wickets

Downpatrick v Saintfield

By 27 May
Dundrum v Bangor
Saintfield v Ards

By 3 June
Bangor beat Downpatrick by 9 wickets
North Down v Saintfield

By 10 June
North Down 87-4 beat Dundrum 85 by 6 wickets
Saintfield v Bangor

By 17 June
Bangor beat Ards by 106 runs
Downpatrick v North Down

By 24 June
Ards v Downpatrick
North Down v Bangor
Saintfield v Dundrum

By 1 July
Dundrum v Downpatrick
North Down v Ards
Section C
                Played   Won   Tied   Lost   NR/V  Points

Armagh             0      0      0      0      0      0
Derriaghy          0      0      0      0      0      0
Donacloney Mill B  0      0      0      0      0      0
Instonians B       0      0      0      0      0      0
Lisburn            0      0      0      0      0      0
Lurgan             0      0      0      0      0      0
---------------------------------------------------------

By 13 May
Derriaghy v Donacloney Mill B
Lisburn v Armagh

By 27 May
Armagh v Donacloney Mill B
Instonians B v Derriaghy
Lisburn v Lurgan

By 3 June
Donacloney Mill B v Lisburn
Lurgan v Armagh

By 10 June
Armagh v Derriaghy
Instonians B v Lurgan

By 17 June
Derriaghy v Lisburn
Donacloney Mill B v Instonians B

By 24 June
Donacloney Mill B v Lurgan
Lisburn v Instonians B

By 1 July
Armagh v Instonians B
Lurgan v Derriaghy



Semi finals (by 5 August)
Winners of Section A v Winners of Section C
Winners of Section B v Best runner-up

Final (by 15 August)