Cricket Ireland  
NCU logo
Northern Cricket Union
Charity Registration Number:NIC103522

NCU Facebook Page
NCU Facebook Page
 
Under 13 Leagues 2018 (Sponsored by Ballymena Cricket Club)
Division 1 - (The Tom Greenwood Cup) Winners 2017: No Final Played
Division 2 - (The Queensway Shield) Winners 2017: Donacloney Mill

E.C.B. recommendation
It is recommended that no fielder who is under 15 years of age, except the wicketkeeper, shall be allowed to field nearer
than 8 yards measured from the middle stump except behind the wicket on the off side, until the batsman has played at the ball.
Division 1 - Competition Secretary: George Hamill (H) 3833 7021 (M) 07808 135346 (E) buster.hamill659@gmail.com
By 13 May
CIYMS A 133 beat Instonians B 124 by 9 runs
CSNI A 118-6 beat Waringstown 79-4 by 39 runs
Instonians A 195-3 beat CSNI B 118 by 77 runs

By 20 May
CSNI A 111-0 beat Instonians B 105 by 10 wickets
Waringstown v Instonians A
CIYMS A beat CSNI B by 86 runs

By 3 June
CSNI A 117-2 beat CIYMS A 113-6 by 8 wickets
Instonians A v Instonians B 
Waringstown v CSNI B

By 17 June
CIYMS A v Instonians A
Instonians B v Waringstown  
CSNI A 114-8 beat CSNI B 82-9 by 32 runs

By 24 June
CIYMS A 77-2 beat Waringstown 76 by 8 wickets
CSNI A 164-3 beat Instonians A 143-3 by 21 runs
CSNI B v Instonians B

By 1 July
Instonians B v CIYMS A
Waringstown v CSNI A
CSNI B v Instonians A
                Played   Won   Tied   Lost   NR/V  Points
CSNI A             5      5      0      0      0      20
CIYMS A            4      3      0      1      0      12
Instonians A       2      1      0      1      0       4
Instonians B       2      0      0      2      0       0
Waringstown        2      0      0      2      0       0
CSNI B             3      0      0      3      0       0
---------------------------------------------------------

By 8 July
CSNI A v Instonians B
Instonians A v Waringstown
CIYMS A v CSNI B

By 22 July
CIYMS A v CSNI A
Instonians B v Instonians A
CSNI B v Waringstown

By 29 July
Instonians A v CIYMS A
Waringstown v Instonians B
CSNI B v CSNI A

By 5 August
CIYMS A v Waringstown
CSNI A v Instonians A
Instonians B v CSNI B

Top 2 placed teams play in final
Division 2 - Competition Secretary: Damian McLarnon (M) 07413 415612 (E) damian.mclarnon@gmail.com
Section A
By 20 May
Ballymena v Muckamore B

Templepatrick 91-3
Carrickfergus 92-2 (C Burton 29, B Ritchie 17)
Carrickfergus beat Templepatrick B by 8 wickets

Cliftonville Academy 73 (H Latham 29, D Kane 4-7, A Leckey 2-7)
Templepatrick A 76-7 (A McCrea 18no, M Wylie 16, A Goodrum 2-14, 
B Anderson 2-9)
Templepatrick A beat Cliftonville Academy by 3 wickets

By 3 June
Carrickfergus v Ballymena

Templepatrick B 100
Cliftonville Academy 88
Templepatrick B beat Cliftonville Academy by 12 runs

Muckamore A 97-7 (M Wylie 2-11, D Kane 2-9, A Jalota 2-12)
Templepatrick A 98-4 (F Lutton 20ret)
Templepatrick A beat Muckamore A by 6 wickets

By 10 June
Ballymena 54 (L Miller 4-3, M Millar 2-13, A Jalota 2-12)
Templepatrick A 55-1
Templepatrick A beat Ballymena by 9 wickets

Muckamore A v Cliftonville Academy
Templepatrick B v Muckamore B

By 17 June
Cliftonville Academy v Muckamore B
Muckamore A v Ballymena
Templepatrick A v Carrickfergus

By 24 June
Carrickfergus v Muckamore A 
Muckamore B v Templepatrick A
Templepatrick B v Ballymena

By 1 July
Cliftonville Academy v Carrickfergus
Muckamore B v Muckamore A
Templepatrick B v Templepatrick A

By 29 July
Ballymena v Cliftonville Academy
Muckamore A v Templepatrick B
Muckamore B v Carrickfergus
Section B
By 20 May
Bangor v Dundrum
CIYMS B v Holywood
Cregagh v Ards

By 3 June
Ards v North Down
Dundrum 130-1 beat CIYMS B 128-7 by 9 wickets
Holywood beat Bangor by 6 wickets

By 10 June
CIYMS B v Cregagh
Dundrum v Ards
Bangor beat North Down by 5 wickets

By 17 June
Ards v Holywood
Cregagh v Bangor

North Down 56
Dundrum 57-2
Dundrum beat North Down by 8 wickets

By 24 June
Bangor v CIYMS B
Dundrum v Cregagh
Holywood beat North Down by 8 wickets

By 1 July
CIYMS B v Ards

Dundrum 105 
Holywood 49
Dundrum beat Holywood by 56 runs

Cregagh beat North Down by 126 runs

By 29 July
Bangor v Ards
Cregagh v Holywood
North Down v CIYMS B
Section C
By 20 May
Donacloney Mill B v Instonians C

Donacloney Mill A 153 (Ry Matthews 51rtd, D Alexander 40, J Thornbury 2-22)
Laurelvale 34 (T Clarke 2-0)
Donacloney Mill A beat Laurelvale by 118 runs

Laurelvale v Donacloney Mill A
Lisburn v Derriaghy

By 3 June
CSNI C v Laurelvale
Donacloney Mill A v Derriaghy
Instonians C v Lisburn

By 10 June
Derriaghy v CSNI C
Donacloney Mill B v Lisburn
Instonians C v Donacloney Mill A

By 17 June
CSNI C v Instonians C
Donacloney Mill A v Donacloney Mill B
Laurelvale v Derriaghy

By 24 June
Derriaghy v Instonians C
Donacloney Mill B v Laurelvale
Lisburn v CSNI C

By 1 July
CSNI C v Donacloney Mill B 
Instonians C v Laurelvale
Lisburn v Donacloney Mill A		

By 29 July
Donacloney Mill B 69-8
Derriaghy 53-3
Donacloney Mill B beat Derriaghy by 16 runs

Donacloney Mill A v CSNI C
Laurelvale v Lisburn
Semi-Finals (by 5 August)
Winners of Section A v Winners of Section C
Winners of Section B v Best runner-up

Final (by 15 August)
Division 3
Armagh
Donacloney Mill C
Lurgan
Saintfield
Templepatrick C
Woodvale