Cricket Ireland  
NCU logo
Northern Cricket Union
Charity Registration Number:NIC103522

NCU Facebook Page
NCU Facebook Page
 
Clear Currency Irish National Cup 2018
Round One - Saturday 19th May (Reserve date - Sunday 27th May)
    Newbuildings 217-8 (T Thompson 72, C Peinaar 53, D Moore 42, L Moore 3-30, A Skelton 2-33)
    Cregagh 218-3 (S Smyth 21, J Moore 110no, L Moore 35no, R Hunter 2-68)
    Cregagh beat Newbuildings by 7 wickets
    
    Ballaghaderreen 102 (A Sattar 29, U Khan 2-15, K Khan 2-19, A Alam 2-20)
    County Kerry 105-3 (A Anwar 41, U Khan 29no)
    County Kerry beat Ballaghaderreen by 7 wickets
    
    DLR County 209-7 (Binson 94, J Vinu 30no, Medwin 28, J Kumar 21, Nikhil 20, M Ajmal 5-31)
    Laurelvale 191 (B Khan 58, D Sinton 35, Binson 3-28, Sanket 2-26, J Kumar 2-35)
    DLR County beat Laurelvale by 18 runs
    
    Drummond 263-4 (K Morrow 72, A Christie 61, R McDaid 40no, C Moore 39no)
    Derriaghy 140 (C Lewis 31, C McElwee 6-11, M Mills 2-17, R McDaid 2-35)
    Drummond beat Derriaghy by 123 runs
    
    Holywood 315-2 (P Beverland 118no, R Kerrigan 48, N Burns 107no, B O'Neill 2-74)
    Sion Mills 70 (D Kennedy 2-11, A Haire 2-24, J Wilson 2-14, N Burns 2-1)
    Holywood beat Sion Mills by 245 runs
    
    Bonds Glen 145 (R Curry 30, L Curry 24, D Curry 26, M Berry 2-30, A Berry 4-27, R McConkey 2-11)
    Lisburn 149-5 (R Simpson 33, A Berry 40no, M Berry 36no, K Moore 4-20)
    Lisburn beat Bonds Glen by 5 wickets
    
    Killyclooney beat Laois
    
    Knockharley 245
    Midleton 232
    Knockharley beat Midleton by 13 runs
    
    Limerick beat Longford by 4 wickets
    
    Railway Union walkover v Burndennett
    
    Cliftonville Academy 97 (T McCord 32, A Eastwood 3-31, D Coffey 3-7, A McGuire 3-19)
    Rush 98-2 (S Gull 44no, C Armstrong 45no)
    Rush beat Cliftonville Academy by 8 wickets
    
    St Johnston walkover v North Kildare
    
    Terenure 194 (K McDonald 60, J Uddin 39, A Smith 3-24, D McFadden 3-35)
    Templepatrick 195-5 (M Stewart 52, R Bryans 67, B Griber 2-25, S Lynch 2-39)
    Templepatrick beat Terenure by 5 wickets
    
    Bye: Ballyspallen, Co Galway & Glendermott
    
    
Round Two - Sunday 17th June (Reserve date - Sunday 24th June)
    Cregagh 208 (A Johnston 43, A Beattie 34, O Fleetham 30, G Hassard 20, M Aziz 3-28, H Sultan 3-33)
    Limerick 209-9 (A Khalid 58no, M Sidiqi 54, F Yousafzai 47, A McCormick 2-41, G Hassard 2-49)
    Limerick beat Cregagh by 1 wicket
    
    Rush 223-7 (C Armstrong 101, C Mullen 23, P Viswanath 28, S Gull 26no, M Berry 2-44, C Atkinson 2-31, P Ferguson 2-64)
    Lisburn 138 (J Waite 51, D Simpson 20, P Ferguson 24, D Coffey 3-42, A Eastwood 2-28, A McGuire 2-25, S Doheny 2-17)
    Rush beat Lisburn by 85 runs
    
    Templepatrick 141 (A Smith 26, R Bryans 33, R Goud 3-18, J Marokse 2-24, J Cole 3-28)
    St Johnston 113-6 (I Macbeth 32, R Goud 32, R Bryans 2-22, A Smith 3-13)
    St Johnston beat Templepatrick by 4 wickets
    DLS par score was 112 off 22 overs
    
    Railway Union 144 (A Jackson 34, S Khan 33, G Burns 5-19, C Averill 3-20)
    Ballyspallen 142-4 (G Kennedy 74, C Averill 27no, A Jackson 3-30)
    Ballyspallen beat Railway Union by 6 wickets
    DLS par score was 141 in 38 overs
    
    Holywood 138-9 (P Park 37, R Kerrigan 22, T Anderson 21, Waqas 2-33, Miful 3-31)
    County Galway 139-3 (Aariff 36, Kumail 68)
    Co Galway beat Holywood by 7 wickets
    
    Drummond 250-9 (K Morrow 98, M Mills 43, C Moore 28, A Lynch 3-55, W Finlay 2-21, A Henry 2-56)
    Killyclooney 220 (A Henry 51, D Lynch 44no, G Moan 43, C McElwee 2-21, M Mills 2-39, J Millar 2-45)
    Drummond beat Killyclooney by 30 runs
    
    Knockharley 273-7 (S Furqan 97, T Rasheed 50, J Ingamelis 39, G Cooke 2-45, B Mills 2-58)
    Glendermott 192 (D Cooke 84, C Lynch 43, A Warnock 25, R Sohail 3-39, D Swift 3-40, S Furqan 3-44)
    Knockharley beat Glendermott 81 runs
    
    Co Kerry v Dlr County (A)
    
    
Round Three - Sunday 15th July (Reserve date - Sunday 22nd July)
    
    
Semi-Finals - Sunday 12th August (Reserve date Sunday 26th August)
    
    
Final - Saturday 2nd September at Stormont