Cricket Ireland  
NCU logo
Northern Cricket Union
Charity Registration Number:NIC103522

NCU Facebook Page
NCU Facebook Page
 
NCU Intermediate Cup - 2018
Honorary Competition Secretary: Roger Bell
(H) 9336 2743 (M) 07980 514186
(E) rbellccc@aol.com

First Round - 26th May
    A   Muckamore III beat Woodvale II by losing fewer wickets
    B   Laurelvale II beat beat Bangor II by 125 runs
    C   Instonians III beat CSNI III by 9 wickets
    D   Donacloney Mill II beat Holywood II by 66 runs
    E   Derriaghy II beat Saintfield II by 113 runs
    F   North Down II beat Ballymena II by 122 runs
    G   Cliftonville Academy II beat Cregagh II by 74 runs
    H   Downpatrick II beat Armagh II by 4 wickets
    
    Cliftonville Academy II 165 (N Cahill 37, R Thompson 45, J McConkey 2-14, N Holmes 3-17, S Grant 2-16)
    Cregagh II 91 (J McConkey 24, M Wilson 5-21, C Magee 2-9, M Dennison 3-12)
    Cliftonville Academy II beat Cregagh II by 74 runs
    
    Donacloney Mill II 250-6 (R Lyttle 52, A Fisher 41, C Woods 30no, R Woods 26, J Sloan 22, C Hayes 2-60)
    Holywood II 174-6 (T Anderson 31, P McCormick 64, C Hayes 30, D Casey 2-25, B Topping 2-22)
    Donacloney Mill II beat Holywood II by 76 runs 
    
    Armagh II 128 (A Marshall 32, J Rea 6-17, P Tate 2-25)
    Downpatrick II 129-6 (G Ringland 32, P Tate 30, M Carson 27, R Rogers 2-29, B Mackey 2-34)
    Downpatrick II beat Armagh II by 4 wickets
    
    CSNI III 74 (P Renshaw 27, B Alexander 3-9, H Ellerby 3-12)
    Instonians III 75-1 (A Ly 44no)
    Instonians III beat CSNI III by 9 wickets
    
    North Down II 245-6 (G Anderson 74, S Scott 83, P Shields 29)
    Ballymena II 123 (S Watt 43no, W Dale 3-8, S Irvine 3-21, P Ritchie 2-21)
    North Down II beat Ballymena II by 122 runs
    
    
Second Round - 23rd June
    Downpatrick II 137 (P Tate 24, D Carson 64, A Cairns 21, F McFadden 3-34, N Greenlees 3-18, D Greenlees 2-7)
    Cliftonville Academy II 138-2 (C Magee 42, D Reid 64no)
    Cliftonville Academy II beat Downpatrick II by 8 wickets
    
    Instonians III 156 (A Wylie 61, H Ellerby 21, P McCart 3-25 R McCart 5-15)
    Donacloney Mill II 157-4 (R Lyttle 25, C Woods 51no, H Ellerby 3-36)
    Donacloney Mill II beat Instonians III by 6 wickets
    
    Muckamore II 172-7 (G Parker 3-31)
    Laurelvale III 173-1 (M Thornbury 86no, J McClelland 53no)
    Laurelvale II beat Muckamore III by 9 wickets
    
    North Down II 283-5 (S Scott 56, H Coulter 40, P Shields 71no, J Halliday 38no, J Cardosi 3-44)
    Derriaghy II 197 (M Ballentine 40, D Scott 27, A Kinnan 27, D Fuzzard 20, R Stewart 35, J Halliday 2-26, W Dale 2-32, T Carson 2-28)
    North Down II beat Derriaghy II by 86 runs
    
    
Semi Finals - 21st July
    Laurelvale II 163 (A Webb 62, S Hughes 22, L Flannigan 22, H Lockhart 2-23, C Woods 2-43, J Joy 2-25, R McCart 3-27)
    Donacloney Mill II 167-2 (R Lyttle 70, P McCart 39no)
    Donacloney Mill II beat Laurelvale II by 8 wickets
    
    Cliftonville Academy II 148 (J Roe 29, B Dale 3-27, R Suhail 3-27, T Carson 2-40)
    North Down II 54 (C Halliday 4-10, A Montgomery 4-12)
    Cliftonville Academy II beat North Down II by 94 runs
    
    
Final - 11th August at Bangor CC