Cricket Ireland   Leinster CU   Ulster Cricketer  
NCU logo
NCU Facebook NCU Facebook

Northern Cricket Union
Charity Registration Number:NIC103522

Go to NCU Groundsmans Association Website
NCU Groundsmans Association NCU Groundsmans Association
   
 
Under 15 League 2017
E.C.B. recommendation
It is recommended that no fielder who is under 15 years of age, except the wicketkeeper, shall be allowed to field nearer
than 8 yards measured from the middle stump except behind the wicket on the off side, until the batsman has played at the ball.


Division 1 - The Pedagogues Trophy - Winners 2016: Donaghcloney and Lisburn
Section Honorary Secretary: Andy McCrea (H) 9332 2492 (M) 07811 737047 (E) mccrea.a@sky.com
By 14th May
CSNI 172-3 (A Reid 53ret, J Gibbons 50ret, A Armstrong 32no)
CIYMS 124-8 (D Girvin 35, P Hunt 30, A Armstrong 3-23, R Gondhia 2-22)
CSNI won by 48 runs

Derriaghy beat Waringstown

Instonians A 175-3 (M Humphreys 50ret, B Beattie 33no)
Lisburn 57 (H Ellerby 3-8, J Dickson 3-9)
Instonians A beat Lisburn by 118 runs

By 21st May
CSNI v Derriaghy

Instonians A 152-5 (J Dickson 42)
CIYMS 107-6 (P Hunt 33)
Instonians A beat CIYMS by 45 runs

Waringstown v Lisburn

By 4th June
CSNI		v Waringstown
Derriaghy	v Instonians A
Lisburn		v CIYMS
By 18th June
CIYMS		v Derriaghy

CSNI 100-8 (J McCrete 22, A Pahuja 19, J Dillon 2-7)
Lisburn 104-2 (N Doak 53rtd, J Dillon 31no)
Lisburn beat CSIN by 8 wickets

Waringstown 81-3 (S Burke 32)
Instonians 83-0 (J Lambert 43no, M Humphreys 39no)
Instonians A beat Waringstown by 10 wickets

By 30th July
Derriaghy	v Lisburn
Instonians A	v CSNI
Waringstown	v CIYMS

Play-off to decide Winner
A 1st Place v 4th Place
B 2nd Place v 3rd Place

Final
Winner of A v Winner of B

Division 2 - Winners 2016: Instonians B and Muckamore
Section Secretary: Andrew Cowden (M) 07960 993263 (E) ajcowden86@yahoo.co.uk
Section A
By 21st May
Ballymena 104 (J Drain 37, R Armstrong 2-13, B Buchanan-Rolleston 2-15, 
S Gardner 2-24, I Logan 2-18)
Carrickfergus 107-1 (B Buchanan-Rolleston 44, S Gardner 29)
Carrickfergus beat Ballymena by 9 wickets

Cliftonville	v Muckamore

By 4th June
Templepatrick A beat Muckamore by 8 wickets

Cliftonville 101-9 (A Douglas 37, N Crooks 2-17, R McKay 3-20, 
M Hamilton 2-7) Templepatrick B 102-1 (M Braniff 40no, A Cheshire 24no) Templepatrick B beat Cliftonville by 9 wickets By 11th June Cliftonville 102-6 (A Douglas 32) Carrickfergus 73 (J Corscadden 2-14, B Miller 2-18) Cliftonville beat Carrickfergus by 29 runs Templepatrick A beat Ballymena by 7 wickets By 18th June Ballymena 39 Muckamore 41-1 Muckamore beat Ballymena by 9 wickets Templepatrick B v Templepatrick A By 25th June Ballymena beat Templepatrick B by 1 run Templepatrick A beat Cliftonville by 50 runs Muckamore 133-6 (D McCulloch 28, B Hodge 23, S Gardner 2-14, B Brennan 2-18) Carrickfergus 47 (C Bird 3-2, J Jackson 3-8) Muckamore beat Carrickfergus by 86 runs By 2nd July Templepatrick B 116-5 (M Braniff 51ret, A Cheshire 38, B Buchanan-Rolleston 3-10, B Brennan 2-30) Carrickfergus 119-3 (A Clark 44*, S Gardner 25, B Buchanan-Rolleston 22, S Gardiner 2-15) Carrickfergus beat Templepatrick B by 7 wickets Cliftonville v Ballymena By 30th July Templepatrick A 142-4 (E Wallace 50ret, N Kane 33, Ashton 2-?) Carrickfergus 99-9 (A Greer 3-15, N Kane 2-16, E Wallace 2-14) Templepatrick A beat Carrickfergus by 43 runs Muckamore 72 (M Hamilton 4-17, S Gardiner 2-6, B Cunningham 23, J Kennedy 12) Templepatrick B 73-2 (Z Solomon 36no, S Gardiner 11no) Templepatrick B beat Muckamore by 8 wickets
Section B
By 21st May
Ards		v Downpatrick

Bangor 121-4 (C Pyper 53ret, S Davis 2-19)
Dundrum 105-4 (R Phillips 50ret)
Bangor beat Dundrum by 16 runs

By 4th June
Dundrum		v Ards

Bangor 103-6
North Down 76
Bangor beat North Down by 27 runs

By 11th June
Downpatrick	v Bangor
Dundrum beat north down by 8 runs

By 18th June
Bangor		v Ards
North Down beat Downpatrick by 5 wickets

By 25th June
Ards		v North Down
Dundrum		v Downpatrick

Section C
By 21st May
Cregagh 97-3 (M Shannon 34no)
Armagh 96-7 (J Hazelton 26, A Morrow 23, Z Toor 2-13, M Shannon 2-15)
Cregagh beat Armagh by 1 run

Instonians B 107-8 (J Rose 33no, B Wilson 2-11, J Cunningham 2-17, M Matthews 2-24)
Donaghcloney Mill 110-0 (A Fisher 52ret, B Wilson 45no)
Donaghcloney Mill beat Instonians B by 10 wickets

Laurelvale	  v Lurgan

By 4th June
Cregagh		  v Laurelvale
Instonians B walkover v Armagh
Lurgan		  v Donaghcloney Mill

By 11th June
Armagh 85-4 (J Hazelton 51ret)
Donaghcloney Mill 86-5 (B Wilson 18, R Matthews 18no, J Hazelton 2-32)
Donaghcloney Mill beat Armagh by 5 wickets

Laurelvale	  v Instonians B
Cregagh walkover v Lurgan

By 18th June
Cregagh		  v Donaghcloney Mill
Instonians B walkover v Lurgan
Armagh		  v Laurelvale

By 25th June
Donaghcloney Mill 115 (B Wilson 46, R Matthews 18, A Spears 3-17, J Spears 3-18, J Conn 2-18)
Laurelvale 93-5 (A Spears 50ret, J Smyth 16, R Matthews 2-15)
Donaghcloney Mill beat Laurelvale by 22 runs

Instonians B 239-6 (B Beattie 26, B Crothers 50no, C Johnston 53no, TJ Pallin 38)
Cregagh 80-8 (C Wallace 2-20, S McLarnon 2-3)
Instonians B beat Cregagh by 159 runs

Lurgan		  v Armagh
Semi-Finals
D  Winner of Group A v Winner of Group C
E  Winner of Group B v Best Runner-Up

Final
Winner of D v Winner of E