Cricket Ireland  
NCU logo
Northern Cricket Union
Charity Registration Number:NIC103522

NCU Facebook Page
NCU Facebook Page
 

GORDON McCULLOUGH MEMORIAL CUP (Saturday League, Division 1)

Winners 2015: RBAI

Honorary Competition Secretaries:
Pools A & B: David Keown  (M) 079 7281 8760  (E) dKeown481@c2kni.net
Pools C & D: Ian Latham (E) i_latham@hotmail.com

Semi-Finals
Saturday 28th May
Wallace HS beat Sullivan Upper
RBAI beat Ballymena Academy

BRA beat Bangor GS
Limavady GS beat MCB

Friends' School beat Down HS
Foyle College beat Campbell College

Ballyclare HS beat Regent House
Coleraine GS beat Grosvenor GS
Finals Day Matches - Saturday 18th June
1st and 2nd place play off (McCullough Cup Final) RBAI beat Wallace HS
3rd and 4th place play off Sullivan Upper beat Ballymena Academy
5th and 6th place play off BRA not played Limavady GS
7th and 8th place play off MCB beat Bangor GS
9th and 10th place play off Friends' School not played Foyle College
11th and 12th place play off Campbell College beat Down HS
13th and 14th place play off Ballyclare HS drew with Coleraine GS
15th and 16th place play off Regent House drew with Grosvenor GS


Table - Pool A
                             Pts
                    P   Pts  Diff
Sullivan Upper      3   12    42
Bangor GS           3    6    30
Down HS             3    4    24
Regent House        3    2    20
Table - Pool B
                             Pts
                    P   Pts  Diff
Ballymena Academy   3   10    36
Limavady GS         3    8    40
Foyle College       3    6    30
Coleraine GS        3    0    14
Table - Pool C
                             Pts
                    P   Pts  Diff
RBAI                3   12    60
MCB                 3    8    36
Campbell College    3    4    24
Grosvenor GS        3    0     8
Table - Pool D
                             Pts
                    P   Pts  Diff
Wallace HS          3   12    44
BRA                 3    8    32
Friends' School     3    4    24
Ballyclare HS       3    0    20
Results - Pool A
14th May
Bangor GS (10pts) drew
with Regent H (10pts)
Sullivan U (16pts) bt 
Down HS (4pts)

7th May
Sullivan U (12pts) bt 
Bangor GS (8pts)
Down HS (12pts) beat
Regent H (4pts)

30th April
Bangor GS (12pts) bt 
Down HS (8pts)
Sullivan U (14pts) bt 
Regent H (6pts)
Results - Pool B
14th May
Ballymena Ac (12pts) bt
Foyle C (8pts)
Limavady GS (20pts) bt
Coleraine GS (0pts)

7th May
Limavady GS (10pts) drew
with Ballymena Ac (10pts)
Foyle C (12pts) bt 
Coleraine GS (8pts)

30th April
Ballymena Ac (14pts) bt 
Coleraine GS (6pts)
Foyle C (10pts) drew with
Limavady GS (10pts)

Results - Pool C
14th May
MCB (16ts) bt Grosvenor GS (4pts)
RBAI (24pts) bt Campbell C (0pts)

7th May
MCB (12pts) bt Campbell C (8pts)
RBAI (20pts) bt Grosvenor GS (0pts)

30th April
RBAI (16pts) bt MCB (8pts)
Campbell C (16pts) bt 
Grosvenor GS (4pts)
Results - Pool D
14th May
Friends (12pts) bt 
Ballyclare HS (8pts)
Wallace HS (12pts) bt BRA (8 pts)

7th May
Wallace HS (16pts) bt 
Ballyclare HS (4 pts)
BRA (12pts) bt Friends (8pts)

30th April
BRA (12pts) bt Ballyclare HS (8pts)
Wallace HS (16pts) bt Friends (4pts)